
Първата GPS навигационна система в света не е давала гласови напътствия, нито е давала точна информация за състоянието на трафика по вашия маршрут. Но като за първия GPS навигатор в света, изобретен през 20 – те години на 20 век, няма как да очакваме кой знае какви екстри. Името на първото подобие на GPS навигатор е Plus Fours Routefinder, като е бил предназначен да бъде носен на ръката. Разбира се картите не са били в електронен формат, а напълно обикновени, навити на руло и се разгръщали пак по най-простия начин – ръчно.
Причината, за да бъде сътворено това изобретение е била, за да се помага на хората при шофирането им из Англия. Но тъй като през тези години автомобилите не са били така масово разпространени, джаджата така и не успяла да добие популярност. Това малко изобретение обаче може да се види в Британската библиотека в Лондон.
А сега ще ви разкрием няколко любопитни факти, свързани с историята на навигационната система.
Системата за позициониране е разработена и е под контрола на Министерството на отбраната на САЩ.
Официалното име за GPS, което е било използвано от Министерството на отбрана на Сащ по време на проектирането на системата, е било NAVSTAR.
През 1978 г. е изведен в орбита първият GPS сателит.
В годините между 1978 и 1980 г. броят на спътниците в орбитата на земята достига 24.
В началото на създаването на GPS –а, той е бил определен да служи само за военни цели на американското правителство.
През 1983 година южнокорейски самолет с 269 души на борда навлиза в съветско въздушно пространство, поради навигационна грешка. Заради тази „грешка“ той е обстрелян от руски бойни самолети и всички на борда загиват. За да не бъдат допускани в бъдеще други подобни нелепи ситуация, американският президент разпорежда системата да може да се използва и за граждански цели.
Годишните разходи, които са необходими за поддръжката на сателитите са 400 млн. долара.
В действителност навигационната система е единственото средство, което може да ни каже по всяко едно време къде се намираме на земята.
Понякога устройствата в нашата кола грешат! В Сащ един мъж толкова силно и безрезервно вярвал на своя навигатор, че след като направил десен завой, започнал да кара направо срещу езеро. Така че винаги имайте едно наум!
Навигационната система е подпомагала мисии на морски археолози и изследователски кораби при търсенето и намирането на отдавна потънали кораби.
Данните от сателитите в орбитата показват, че връх Еверест става все по-висок.
След извършения ужасен атентат в Оклахома през 1995 година, геодезистите са използвали GPS данни, за да изчислят с колко са се изместили сградите след бомбардировката.
Имало е случаи, когато с помощта на GPS системата са се решавали остри спорове между собственици на даден имот или земя.
Няма коментари:
Публикуване на коментар